۱۳۹۸-۰۹-۱۹
همایش " رويكرد علمي و نوآورانه آستان قدس رضوي در شكوفايي اقتصاد" برگزار گردید.
در راستای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی همایشی با عنوان « رویکرد علمی و فناورانه آستان قدس رضوی در شکوفایی اقتصاد» به همراه دو نشست تخصصی در حوزه های پدافند غیر عامل اماکن متبرکه و شبکه‌سازی علمی و شرکت های دانش بنیان، توسط معاونت علمی آستان قدس برگزار گردید.

با سخنرانی دکتر مهدی نژاد نوری معاون علمی آستان قدس رضوی، دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، دکتر روستا آزاد رئیس کمیته برنامه ریزی علم و فناوری آستان قدس رضوی، پدر محترم شهید احمدی روشن و خانم دکتر قاسمی همسر محترم شهید شهریاری در تاریخ 13 آذر در تالار شیخ طبرسی ساختمان بنیاد پژوهش های اسلامی برگزار نمود.

در این همایش که با حضور روسای دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی استان خراسان و برخی از مسئولین سازمان پدافند غیرعامل کشور و تشکل‌های دانشجویی و کارکنان و مسئولان آستان قدس برگزار گردید ظرفیت و ماموریت آستان قدس رضوی در حوزه علم و اقتصاد که از مهم ترین بندهای بیانیه گام دوم است مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر محمد مهدی نژاد نوری معاون علمی آستان قدس با اشاره به قداست و معنویت آستان قدس رضوی، عنوان کرد: اگر در اینجا کاری انجام شود و ریشه پیدا کند، ثمراتش بیشتر مورد توجه جامعه قرار خواهد گرفت. از طرف دیگر مسئولیت های آستان قدس ایجاب می کند صرف از نظر آنچه در درون خود نیاز دارد به جریان سازی هایی در بیرون جامعه انجام دهد.
مهدی‌نژاد با بیان اینکه آستان قدس رضوی در قبال بیانیه گام دوم انقلاب وظیفه سنگینی بر عهده دارد، اظهار کرد: پرداختن به این موضوع یکی از اولویت‌های این آستان کبریایی است و معاونت علمی آستان قدس رضوی به عنوان حامی و تضمین‌کننده کیفیت علمی موضوع باید نقش ویژ‌ه‌ای در ابعاد تبیینی و ترویجی ایجاد مطالبه و انگیزه داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: برگزاری همایش «رویکرد علمی و نوآوری آستان قدس‌ رضوی در شکوفایی اقتصاد» و نشست‌هایی از این قبیل، با هدف پیدا کردن راه‌کارهایی برای پیش برد اهداف علمی آستان قدس رضوی است.
معاون علمی آستان قدس رضوی ابراز کرد: علم با همه موضوعات مورد نیاز جامعه یک ارتباط دو طرفه دارد، به این معنی که علم باعث می‌شود بسیاری از کارها که از جنس خدمات و محصولات است از کیفیت بیشتری برخوردار شود.
ایشان با بیان اینکه علم می‌تواند در همه زمینه ها راهشگا باشد افزود: علم می‌تواند برای همه ساحت‌هایی که در بیانیه گام دوم در مورد آن صحبت شده موضوعیت داشته باشد. ساحت‌هایی مثل علم در خدمت معنویت، علم در خدمت اسلام، علم در خدمت سبک زندگی.

سید رضا فاطمی امین مدیر عامل سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی در این همایش بیان داشت: قطعا جایگاه آستان قدس رضوی جایگاه حاکمیت نیست که برای تمام مسائل کشور راه حل ارائه کند، از طرفی فراتر از یک بنگاه اقتصادی بوده و از اختیارات بالاتری برخوردار است؛ لذا اگر بخواهیم ماموریت سازمان را بدانیم باید یک نگاه از بالا به پایین داشته باشیم.

فاطمی این ادامه داد: وقتی مسائل و مشکلات را بررسی و تحلیل کنیم، می‌بینیم که در حوزه اقتصاد عمده مشکلات ما نهادی است و به عبارتی مشکلات ما ناشی از رفتار ها و ظوابطی است که وجود دارد.

وی افزود: اگر در گام دوم انقلاب حرف از جامعه پردازی و تغییر رویکردها می زنیم، در این خصوص باید اول مسائل را ببینیم و سازوکارهایی طراحی کنیم که این مسائل را حل کرده و وقتی این سازوکارها طراحی شد عواملی باشد تا این مسائل را اجرا کند.

فاطمی امین تصریح کرد: کمبود ما در نوآوری نبوده کمبود ما در بینش و رویکرد و جهت گیری ها بوده که اگر این را عوض نکنیم اتفاقی نخواهد افتاد.

دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این همایش گفت: با توجه به تحولات قرن ۲۱ اگر بخواهیم با پارامترها، الگوواره‌ها، چارچوب‌های ذهنی و رفتاری گام اول مسیر خود را ادامه دهیم، مسیر آن سقوط خواهد بود. بنابراین در گام دوم انقلاب باید جوان شد و با پارادایم‌های جدید رو به جلو حرکت کرد.

دکتر طهرانچی بابیان اینکه اگر بخواهیم آستان قدس رضوی را توصیف کنیم، این مجموعه دارای یک هسته درونی و سه مؤلفه بیرونی است، تصریح کرد: علم و فرهنگ در هسته درونی آستان قدس رضوی نقش‌آفرینی می‌کنند و اقتصاد، اجتماع و فناوری سه مؤلفه بیرونی این مجموعه عظیم هستند که تأثیرگذار و تأثیرپذیرند.

وی بابیان اینکه آستان قدس رضوی یک سامانه اجتماعی بزرگ مقیاس پیچیده، چندوجهی و با تغییرات محیطی سریع و متأثر از تغییرات محیطی انسان‌مدار است، اظهار داشت: آیا می‌شود چنین مجموعه عظیمی را بدون توجه به علم هدایت کرد؟ واقعیت این است که کشورهای غربی، تحقیقات هدفمندی را در زمینه زائر، زیارت و گردشگری مذهبی انجام داده‌اند.

وی فرهنگ، علم، اقتصاد، فناوری و موضوعات اجتماعی را ۵ رکن آستان قدس رضوی دانست و گفت: باید به‌صورت مجموع و مجزا به این ۵ رکن به‌عنوان ستون خیمه نگاه شود و اگر چنین نگاهی وجود نداشته باشد، خیمه فرو می‌ریزد.

علم و پژوهش که به‌عنوان رکن اول بیانیه گام دوم انقلاب مطرح‌شده است، بر ۶ رکن بعدی از جمله سبک زندگی، اخلاق و معنویت تأثیر می‌گذارد و باید الگوهای ذهنی ـ رفتاری گام اول در اداره، برخورد، گسترش، مدیریت سامانه‌های اجتماعی، کشورداری و حکمرانی شکسته شود و منبعث از تحولات در گام دوم پارادایم‌های جدید ایجاد کنیم.

دکتر رضا روستا آزاد رئیس کمیته برنامه ریزی علم و فناوری آستان قدس رضوی در این همایش بیان داشت: امروز بسیاری از کشورها از علم در موضع قدرت هستند و از این رو با پشتوانه علم بر ابرقدرتها تشر می زنند. این نشانه پیشرفت علم و اقتصاد است.

وی در ادامه اضافه کرد: امروز نذورات و وقف ها نمی تواند هزینه کار فرهنگی و .. را در آستان قدس رضوی تامین کند، با وجود علم و فناوری می توان جوابگوی این هزینه ها بود.

رئیس کمیته برنامه ریزی علم و فناوری آستان قدس رضوی عنوان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب به جوانان و علم تاکید فراوان شده است، اما ما با اینکه مسلمان هستیم به این جمله «العلم سلطان» ایمان نداریم و تنها در خصوص آن حرف می زنیم، اما این کافی نیست بلکه باید به این عمل کنیم.

گفتینی است همزمان با برگزاری این همایش،  نمایشگاه ایده های برتر در حوزه زیارت و آستان قدس در فضای جنبی سالن شیخ طبرسی برای مدعوین و حضار دایر گردید.

همچنین شایان ذکر است در پایان بخش اصلی همایش، دو پنل تخصصی تحت عناوین نقش علم و فناوری در پدافند غیر عامل اماکن متبرکه (با حضور مسئولانی از سازمان پدافند غیر عامل کشور) و اهمیت شبکه‌سازی علمی و نقش شرکت های دانش بنیان در رفع نیازهای آستان قدس رضوی ( با حضور جمع از رئسای واحدهای دانشگاهی منطقه و تعدادی از شرکت های دانش بنیان و مسئولان پارک های علم و فناوری) برگزار گردید.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید