۱۳۹۸-۰۸-۱۲
به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی؛

دومین نشست هم‌اندیشی کارگروه اجرایی هوشمندسازی در آستان قدس رضوی برگزار شد

دومین نشست هم‌اندیشی کارگروه اجرایی هوشمندسازی در آستان قدس رضوی به همت معاونت علمی این آستان مقدس برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، محمدعلی خلیل‌زاده؛ مدیر علم و فن‌آوری  آستان قدس رضوی در دومین نشست هم‌اندیشی کارگروه اجرایی هوشمندسازی در آستان قدس رضوی که در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: هوشمندسازی یکی از موضوعات مهم و اساسی مطرح شده در معاونت علمی آستان قدس رضوی است.
وی تصریح کرد: از جمله اقداماتی که برای تحقق این هدف در آستان قدس رضوی صورت گرفته، تشکیل شورایی متشکل از صاحب‌نظران و متخصصان در این زمینه است که وظیفه این شورا سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای هوشمندسازی قسمت‌های مختلف آستان قدس رضوی است.
خلیل‌زاده افزود: دیدگاه‌ها در زمینه هوشمندسازی آستان قدس رضوی متنوع و مختلف است و صاحب‌نظران سیستم‌های هوشمندسازی این موضوع را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده‌اند.
وی با بیان اینکه تا کنون تعاریف مختلفی از هوشمندسازی ارائه شده است، اظهار کرد: تعاریف ارائه شده توسط افراد صاحب‌نظر به شورای هوشمندسازی ارائه و در نهایت به صورت مصوبه در خواهد آمد.
مدیر علم و فن‌آوری آستان قدس رضوی با اشاره به برگزاری کنگره مشترک هوش محاسباتی(CCT) در چند ماه آینده بیان کرد: این کنگره ملی متشکل از چهار کنفرانس و همایش است که به میزبانی دانشگاه فردوسی در مشهد برگزار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری این کنگره ظرفیت بسیار خوبی برای هوشمندسازی ایجاد می‌کند که آستان قدس رضوی هم در آن حضور فعال و موثر خواهد داشت و برای این حضور باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.
خلیل‌زاده ادامه داد: یکی از کارکردهای برگزاری این نشست باید برنامه‌ریزی برای نحوه حضور و مشارکت در این کنگره باشد که اولین موضوع آن تشکیل دبیرخانه کنگره و موضوع بعدی چگونگی استفاده از ظرفیت خادم‌یاران علمی در این زمینه است.
وی برگزاری این کنگره را فرصت مناسبی برای مشارکت دادن جامعه دانشگاهی اعم از اساتید دانشگاه و دانشجویان در حل مسائل آستان قدس رضوی دانست و گفت: برگزاری این کنگره یک جریان علمی در دانشگاه‌ها برای مسائل و موضوعات مورد نیاز آستان قدس رضوی ایجاد می‌کند.

همچنین دبیر کمیته هوشمندسازی معاونت علمی آستان قدس رضوی در حاشیه این نشست بر ضرورت برنامه ریزی برای نیل به هوشمندسازی در آستان قدس رضوی تاکید کرد.

سید عابد حسینی به عنوان دبیر کمیته هوشمندسازی آستان قدس رضوی ذیل مدیریت علم و فناوری فعالیت مینماید، در دومین نشست هم‌اندیشی کارگروه اجرایی هوشمندسازی در آستان قدس رضوی بیان داشت: برای هوشمندسازی در آستان قدس رضوی گام اول تشکیل دبیرخانه کارگروه اجرایی هوشمندسازی ذیل معاونت علمی این آستان مقدس است تا اقداماتی که قرار است در این زمینه انجام شود با سرعت بیشتری انجام شود.
حسینی افزود: تشکیل دبیرخانه کارگروه اجرایی هوشمندسازی باعث می‌شود تعامل بهتری بین معاونت علمی آستان قدس رضوی و دستگاه‌های اجرایی این آستان کبریایی به وجود بیاید و به این منظور باید یک ساختاری در معاونت علمی ایجاد شود.
وی با بیان اینکه شورای راهبردی هوشمندسازی بحث کلان آستان قدس رضوی است، بیان کرد: برای هوشمندسازی بخش‌های مختلف این آستان مقدس در ابتدا باید هوشمندسازی را تعریف کنیم و بدانیم که هوشمندسازی چیست و چرا در آستان قدس رضوی باید به سمت هوشمندسازی پیش برویم.
دبیر کمیته هوشمندسازی معاونت علمی آستان قدس رضوی بیان کرد: مهمترین هدف برای تشکیل کارگروه اجرایی هوشمندسازی در گام نخست مشخص کردن مسائل و موضوعات است و گام دوم این است که با توجه به اولویت‌هایی که در آستان قدس شناسایی می‌شود بتوانیم به توانایی‌های خود در زمینه حل آن مسائل گام برداریم.
وی بیان کرد: در این صورت است که می‌توانیم بگوییم هوشمندسازی به درستی هدایت شده است. علاوه بر این برای هوشمندسازی باید یک نظام مسائل و موضوعات را به صورت کامل تبیین و این موضوعات را دسته‌بندی کنیم و به شور بگذاریم تا در نهایت به نتیجه مطلوب برسیم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود